Den alldeles för höga, skräckinjagande mördartröskeln (dvs: klippa tyg, börja sy)

Helgen kom och gick och det har simultant varit jättetrevligt men också väldigt uttröttande för såhär social brukar jag inte vara?? Vi hade ju julfest för jobbet i fredags, i lördags hade vi vänner över som hantverkade med oss hela dagen — jag fick tummen ur och tog bort den främre kilen ur min blåa särk som plötsligt satt MYCKET bättre — och igår var vi i Majorna och spelade VTES med Nicke och Mattias och sedan var jag helt slut.

Man får ju inte klaga på en jättetrevlig, supersocial helg! Jag bara …blir lite trött. Känner att jag till slut nästan bara blir sittande och stirrar för all energi dräneras. Jag behöver lite ensamtid, ju. I lördags efter våra vänner gått satte jag mig i sovrummet i ett par timmar och läste och lite övergav Johan, för jag behövde bara 1. få sitta själv och 2. lyssna på min musik i fred. Och så hade jag ju min bok.

Den kommande helgen är det ju fredagen den 13:e (Lucia!) och då skall jag hänga med Eva pga tradition, och på lördag skall Johan iväg och jaga så då är jag hemma med Elvira. Jag föreställer mig någon form av långpromenad, annars skall jag nog bara sitta och glo :D Kanske vi borde baka något? Vi får se. (borde sy borde sy borde sy)

Helgen före jul far Johan och Elvira till Blekinge och jag är kvar hemma, så jag skall passa på att städa och fixa och fnula och göra färdigt då, tänkte jag. Om jag kan lyckas komma igång med syprojekten (VARFÖR ÄR JAG INTE IGÅNG? konstig spärr där i huvudet) så har jag ju fin tid då att kolla igenom halva Youtube och sy, så det vore ju skitbra om jag i helgen kunde lyckas få tummen ur, liksom. Det är en tröskel och jag fastnar så att jag inte kan ta steget upp och jag fattar inte. Rädsla att det skall bli dåligt? Att jag i huvudet fått för mig att det är skitsvårt? Allt tyg är tvättat och klart, toille är i princip i klar, jag behöver bara dubbelkolla att toillen sitter bra och sedan …klippa. Sy. Bara …gör. Jag MÅSTE vara klar med detta till Medeltidsveckan, annars får jag ju inte hänga i Battle of Wisby med de andra. Gah. Svårhuvud.

Men ja. 15 dagar till julafton, har 1 julklapp kvar att fixa och den skall jag försöka lösa imorgon är tanken.

OKEJ HEJDÅ

Pinsamt med någon form av beroende ju

Det är …torsdag, va? Veckan rullar på. Jag hade sådan bisarr ångest i söndags och den kommer att komma tillbaka, men saken det gällde ligger på is just nu (tunn djävla is för den delen, och kommer att droppa inom kort så jag lever mest på respit för tillfället) och jag har kunnat sluta ha sådan akut ångest de här dagarna så I’ve got that going for me.

I helgen skall vi hantverka, är det tänkt. Jag har tyg och saker jag behöver få gjort men inte riktigt liksom …lust. Ork. Pepp. Jag är inte där, än. Vi får se ifall jag lyckas få tummen ur och göra något på lördag, annars får jag väl lägga mig och läsa eller något istället. Jag skall också — enligt mitt eget i början av året satta mål — nå 1800 kilometers promenerande och ehhh jag saknar typ 40 mil så jag har ju det att roa mig med också :P Hinner jag gå 2 mil om dagen fram till nyår? HINNER gör jag väl, men jag skall orka ta mig tiden till det också — samt då underlåta att göra ganska mycket annat. Ehh. Men jag promenerar på, så ser vi var jag hamnar. Mål skall ju vara en morot tänker jag, så det är vad det är.

Jag har börjat återfå mitt smaksinne nu efter att jag var sjuk förra veckan. På gott och ont, det är ju lättare att försöka minska matintaget när maten ändå inte smakar något, men nu när saker börjar smaka gott igen så är det svårare att låta bli att äta så mycket. MEN magen har dock blivit mindre på två veckor, så med det i åtanke så kan jag ändå försöka hålla ner lite på hur mycket jag stoppar i mig. Det är mest allt godis och fika man knör i sig på jobbet som jag vill jobba ur kroppen, liksom.

Jag verkar få ont i huvudet av att inte dricka cola och det gör mig jätteirriterad. I och med tidigare nämnda smakbortfall under sjukdomen så kändes det idiot att dricka cola när jag inte ens känner smaken av den, så har kraftigt dragit ner på hur mycket jag dricker. Då är det väl orimligt att jag skall gå runt och få ont i huvudet av hur mycket jag dricker eller inte dricker?? wtf. Hade sådan SJUK huvudvärk igår efter möte när jag plötsligt fick jättemycket som skulle fixas på väldigt kort tid och till slut tog jag 1 ipren och 1 cola och huvudvärken ba ”haha so long” och jag tror inte att det bara var iprenen som jobbade där… -_-  Men ja. Jag fortsätter att försöka hålla ner på drickandet så gott det går, så får jag väl mota huvudvärk när det behövs helt enkelt. Idiotkropp. Vekling.

19 dagar till julafton. Jag har som sagt ett par sista grejer jag väntar på på Posten, annars är jag färdig. Skall se ifall jag kan leta rätt på vår julgran under kvällen och sätta upp den. Sedan tänkte jag lägga undan de paket som skall till Blekinge osv, så att det bara är paketen till oss som ligger under granen. Det blir nog mindre kaotiskt, så. Det är JÄTTEMYCKET paket i vardagsrummet just nu. Jul, jul, strålande jul.

Fondgärin

Om tre veckor är vi på andra sidan julafton. Jag ser fram emot julafton, dock. Vi kommer ju att fira hemma i år eftersom vårt vanliga julsällskap far till Stockholm över jul, så vi kommer själva att laga all mat och fixa och trixa och även fast man kommer att sakna svärisarna så blir det skönt med en VÄLDIGT lugn jul hemma. Det blir ju lite andra spelregler, liksom.

Jag har hållit min budget tillräckligt väl, och det är bra. Inför nästa jul har jag satt upp ett litet sparande redan nu så att jag kanske eventuellt inte ens behöver fundera över varifrån pengarna skall komma — tanken är att det skall dras över lite pengar dit av sig självt under årets gång, men jag behöver nog även pilla in lite mer medvetet om jag skall nå målet (10k) innan det är dags att börja köpa nästa års julklappar. Nästa år blir generellt nog ett ganska dyrt år? Vi inleder ju starkt med en weekend i Krákow som förvisso kanske inte är den dyraste staden, men ändå en långweekend hemifrån som kräver restaurangbesök osv. Johan fyller 40, vi skall till Battle of Wisby/Medeltidsveckan och KANSKE till Sletten igen ifall det är fler som tänker åka, och sedan är det ju lite löst snack om ifall vi kanske skall fira jul med pappa på Filippinerna och ehhh det är ju inte billigt heller.

Tur att jag har börjat spara lite pengar i fonder, då! :P

Jag lånade en bok på bibblan häromveckan som jag läste ut nu i dagarna och den är verkligen stendum? Den är skriven av en person som kallar sig 100miljonersmannen och syftet med boken är att visa att det är enkelt att spara ihop till 1 miljon/flera miljoner, men hans spartips verkar ju mest vara ”ha ett jobb där du tjänar åtminstone 100k i månaden så att du kan spara minst 25k i aktier” och ehhh absolut, inte det minsta världsfrånvänt. Nu läser jag en annan bok om aktier och fonder som verkar lite mer down to earth — vi får se ifall jag fortfarande tycker det när jag har läst ut den.

Men det är kul att se att det rör sig, lite. Jag fattar ju också att det inte bara kommer att gå uppåt och att det plötsligt kan DJUPDYKA och man med is i magen måste fatta beslutet att sälja eller behålla, men jag tänker att om jag inte lägger alla ägg i fondkorgen (än, åtminstone) så kan jag kanske jobba upp en liten buffert där, också. Jag insåg efter lite räknande igår att om jag fortsätter sätta undan enligt budget till mitt faktiska buffertkonto så KOMMER jag att nå mitt sparmål till hösten 2025, och det känns ju jättebra. Därefter kan jag sedan investera lite aggressivare i fonder/aktier OM JAG VILL, så vi får se hur jag känner kring börsen tills dess :)

Idag behöver jag tvätta håret och det har jag inte gjort nu på morgonen så nu skall jag ta mig genom arbetsdagen med hår som känns *sådär* så ehhhh likes & prayers, typ. Jag skall iaf sätta upp det i en knut på huvudet så att jag slipper ha dessa flottiga draperier mot ansiktet. Yeeeee.

HA EN BRA DAG HEJDÅ

Gustav Vasa-febern

hahaha ja men jag blev ju så DJÄVLA sjuk förra veckan?

Eftersom jag hade täckning i receptionen i tisdags gick jag till sist hem och jobbade hemifrån (och var jätteeffektiv! Jobba hemifrån innebär att jag får panne att folk skall tro att jag slackar så jag jobbar alltid mycket hårdare för att motverka) och plötsligt var ju febern ett faktum. Plötsligt gjorde hela kroppen ont, allt var jobbigt, jag var varm, jag höll på att frysa ihjäl — ni vet. Min normaltemperatur ligger på runt 36,5 så jag kan ju säga att 39,7 (varmaste uppmätta, kan ha varit varmare än så) var alltså skitjobbigt.

Jobbade och vilade och mådde skit men det blev ju bättre, till sist. I lördags var jag och Elvira på Frölunda torg som planerat och det var 1. väldigt mycket mindre folk än jag vågat hoppas på för lönehelg/black friday/första advent, 2. jättesnabbt avklarat?? vi var hemma igen vid 13-tiden. Vi var klara med all shopping på 1,5 timme? Aldrig förr har så hastigt shoppats, och då var vi ändå båda väldigt nöjda och kände att vi hunnit kika på allt vi ville. HUH.

I söndags var det fortsatt återhämtning + jag tog bussen till Allum och löste lite grejer som inte gick att köpa på Frölunda Torg. Nu är jag i princip helt klar med julklappar för året, och det är skönt. Då kan jag foka på annat fram till jul — min återkommande ”alla kommer ändå att hata sina presenter”-ångest, till exempel!

Men ja. Det är tisdag, jag var ju här igår också. Jag bara skrev inte, det hamnade i voffel göraren och fasnade, som man säger.

Ha en fin dag!